Genel Haberler

Bakanımız Ve Genel Müdürümüz Bolu’daki Korunan Alanlarda

1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı

Gümüşhanede düzenlenen 1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı başarıyla tamamlandı. Katılımcılar Gümüşhane'nin eşsiz doğasını ve kelebeklerini yakından tanıma fırsatı buldu.

86 kelebek türünün fotoğraflandığı kamp süresinde Gümüşhaneye özgü bir kelebek türü olan ve şu ana kadar çok az kişi tarafından fotoğraflanan Çokgözlü Torul Mavisi de (Polyommatus torulensis) bolca görüntülendi. Kampın bir başka sürprizi de Kafkas Burunlu Engereğinin (Vipera transcaucasiana = Vipera ammodytes transcaucasiana) Şube Müdürü Bülent Boz ve Yaban Hayatı Uzmanı Yusuf Ardıç tarafından Gümüşhanede ilk kez görüntülenmesi ve kayıt altına alınması oldu.

Kampa katılan fotoğraf sanatçıları kelebekler dışında Gümüşhane ilindeki Limni Gölü Tabiat Parkı, Tomara Şelalesi Tabiat Parkı ve Artabel Gölleri Tabiat Parkı'nın muhteşem doğasını karelerine yansıttılar...

1.Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı; tabiat turizmi kapsamında "fotosafari" etkinliklerinin istişare edilmesi ve planlanması için bir fırsat sunmuş olmakla birlikte, ayrıca "doğa fotoğrafçılığı" konusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün sahaya indiğini göstermesi bakımından da belirleyici oldu.